Нова тема: ШЕВРОНИ, ЯКІ ВЕДУТЬ ДО ПЕРЕМОГИ!

Формування завдань нової теми Місяця Кібербезпеки - 2023: "ШЕВРОНИ, ЯКІ ВЕДУТЬ ДО ПЕРЕМОГИ".

Автор ідеї та розробник нової теми Костиря Всеволод Юрійович, місто Дніпро. Співавтор Галенко Іван Вікторович, місто Київ.

Ключове питання над якими будуть працювати команди джур-кіборгів і кіберкадетів: Чому сучасної молоді потрібно знати реальну історію нашої держави та її війська, вміти аналізувати їхні символи та використовуючи інструменти геоінофрмаційних систем (ГІС-технологій) досліджувати бойовий шлях підрозділів (бригад/окремих частин/кораблів) українського війська?
 Світлина з Інтернету. Авторам велика подяка.

Загальна мета: перехід від радянської технології "офіцерські збори" до клубної традиції країн-членів НАТО.

Прикладні завдання з формування українського кіберпростору як базового первинного етапу його захисту і безпеки:

 • започаткування відходу від ленінсько-троцкістського наративу безпам'ятства і безрідності для "м'ясних штурмів" та корупції пільгами ("посиленими пайками" для лояльних і обраних) і шахрайства на довірі тих що вижив й членів їхніх родин;
 • сприяння формування клубів бойових частин і кораблів як школи передачі досвіду, переможної традиції, бойового братерства та зв'язку поколінь;
 • вшанування подвигу, звитяги і жертовності українських воїнів у війні за Свободу і Справедливість;
 • сприяння формуванню української і громадянської ідентичності, національно-патріотичному вихованню в умовах мережецентричних і кібернетичних воєн;
 • увічнення в кіберпросторі подвигу сина/дочки, брата/сестри, батька/матері і побратимів/посестер.

Тематичні питання реалізації етапу

 • Аналіз геральдичних складових та героїчні битви українських військових на різноманітних театрах воєнних дій під час московсько-Української війни (АТО/ООС/повномасштабного вторгнення) – корисна чи зайва інформація?
 • Чи впливає обізнаність молодого покоління на формування його національної свідомості?
 • Набуття додаткових знань з сучасних комп’ютерних технологій, вміння працювати у віртуальному просторі, вміння аналізувати ворожий плагіат у геральдичній галузі, опанування загальнокультурних компетентностей та дослідження життєвого шляху "патрон" (назва підрозділу/назва корабля) бригад ЗСУ– сприяє всебічному формуванню особистості майбутнього захисника Вітчизни.

Змістові питання

 • Що означають поняття "історико-аналітична віртуальна комплексна реалізація відображення славетного бойового шляху підрозділів та бойових одиниць ЗСУ", "відображення історичного минулого за допомогою ГІС-технологій"?
 • Що означає поняття "культурний ГІС-освідчений захисник/захисниця України"?
 • Як мілітарно-культурні традиції нашого війська впливали на хід загальносвітової історії?
 • З'ясувати перебіг подій московсько-Української війни за допомогою ГІС-технологій.
 • З'ясувати історію та проаналізувати життєвий шлях у середовищі ArcGIS OnLine у різних його варіаціях "шевронів" ЗСУ, у вчинках в яких гартувалося героїчне минуле та сьогодення українського народу.

Для реалізації нової теми першого рівня Всеукраїнського проекту "Командно-штабна гра "Кіберджура" та участі команд в ній необхідно володіти опорними знаннями з різноманітних ГІС-технологій, геральдики, програмами графічного відображення, сучасної історії України, загальносвітової історії, різноманітних галузей мистецтва, історії українського війська, географічними знаннями, джура-кіборг чи кіберкадет повинен володіти художнім словом, мати базові знання для роботи з базовою технологією Збройних Сил України та армій держав-членів НАТО ArcGIS,  тактики та загальновійськової підготовки, фізики та іноземної мови, літератури, технічної творчості та технологічної праці. Для пошуку шляхів розв’язання ключового та тематичних питань необхідно поглиблено вивчати додаткову літературу, матеріали Інтернет-ресурсів, висновки науковців та діячів мистецтва, вміти аналізувати, систематизувати, узагальнювати необхідну інформацію, робити власні висновки. З базовими підходами до інформаційної роботи та організації простору в хмарних технологіях ArcGIS OnLine,  прикладами ГІС-проєктів та презентаціями (відео) можна ознайомитися на сторінці "Місяць кібербезпеки Кіберджури – 2023: Життєвий шлях наших героїв в українському кіберпросторі. ГІС-проекти команд джур-кіборгів". Місце і час заходів в умовах воєнного стану оголошується адресно.

Алгоритм дій опорно-штурмової чи мережевої команди КШГ "Кіберджура

 • Команда отримує особисто-орієнтоване завдання у вигляді виокремленої частини/бойової одиниці ЗСУ
 • За допомогою відкритих джерел та інтернет-ресурсів аналізує бойовий шлях та символіку об’єкта дослідження.
 • Характеризує його знак відмінності (шеврон), виокремлюючи культурно-генетичні міліарні традиції українського війська.
 • За допомогою відкритих джерел та інтернет-ресурсів проводить аналіз гасл об’єкту дослідження.
 • За допомогою відкритих джерел та інтернет-ресурсів, бесід та співбесід з захисниками України визначаються героїчні особи цього підрозділу, їх вчинки, накопичується віртуальний банк автентичних світлин.
 • За допомогою середовища ArcGIS OnLine на віртуальну мапу України джури-кіборги і кібер-кадети наносять бойовий шлях об’єкту дослідження.
 • За допомогою відкритих джерел та інтернет-ресурсів аналізується "патрон" (назва підрозділу/назва корабля) об’єкту дослідження та за допомогою ГІС-технологій викладається у віртуальний простір.
 • Проводиться підготовка доповідей за тематикою дослідження.
 • Організовується просування молодшими членами команди створеного ГІС-проєкту (сайту) в кіберпросторі для пошуку однодумців та інформування осіб, які причетні до теми дослідження

Додаткова інформація

1. Інтернет-лекції з геральдики:

https://www.youtube.com/watch?v=x6nXKYEzD_M Лекція "Геральдика як знакова система. Символіка ЗСУ".
https://www.youtube.com/watch?v=fCJSoT-ayUI Шеврони ЗСУ. Що закодовано в символіці Збройних Сил України.
"Паторон ЗСУ". Відеолекції (>>>) Українського інституту національної пам'яті (https://www.youtube.com/@UINPofficial/streams) про українські військові звитяги. 

2. Шеврони ЗСУ. Не тільки Малюк Йода. Що зображено на шевронах українських військових? | Українська правда (pravda.com.ua).

101-ша бригада охорони Генштабу імені Геннадія Воробйова

Головну функцію 101-ої бригади можна зрозуміти з її емблеми. Лицарська рукавиця та алебарди охоронців – це класичні символи вартових. А за синім муром розташований Генеральний штаб – саме його охороняють бійці цього елітного з'єднання.

101-ша окрема бригада імені генерал-полковника Геннадія Воробйова не відноситься до жодного з видів збройних сил та підпорядковується безпосередньо головнокомандувачу та Генштабу.

Окрема президентська бригада імені Богдана Хмельницького

А ця бригада колись була Окремим президентським полком, відомим своїм Оркестром та Батальйоном почесної варти, які виконують церемоніальні функції на офіційних заходах за участі президента.
Після широкомасштабного вторгнення Президентський полк поповнився новими військовослужбовцями і розширився до бригади. Військовослужбовці Президентської бригади обороняють столицю на півночі, а також воюють на сході.
В основі емблеми бригади лежить "Сердюцька зоря" – сяючий хрест і пірначі (різновид булави у козаків). Сердюки – це бійці піхотних частин XVII – XVIII століть. Наймали їх гетьмани в якості власної гвардії. А козаки нерідко ставилися до них негативно – хто ж береться за військову справу за гроші?
За часів УНР традиція сердюцьких військ відродилася. З українізованих військових частин колишньої Російської імператорської армії були створені дві Сердюцькі дивізії. Традицію сердюків продовжив і гетьман Скоропадський: його уряд набрав з дітей хліборобів Сердюцьку дивізію для власної охорони.
Щит Окремої президентської бригади ім. Б. Хмельницького – малиновий. Уніформу саме такого кольору носили бійці у Сердюцькій дивізії.

72-га механізована бригада імені Чорних Запорожців

Зображення черепів, що зустрічаються на кількох емблемах бригад Сухопутних військ, називають Адамовою головою. Це символ не тільки смерті, але й безстрашності та презирства до неї. Такий мотив популярний у європейських країнах і зустрічається в багатьох арміях світу. Іноді компанію черепу складають схрещені кістки.
Адамова голова була зображена й на прапорі Чорних запорожців – кінного дивізіону армії УНР, що існував у 1918-1920 роках. На стягу майорів і девіз: "Україна або смерть". Чорні запорожці носили високі козацькі шапки з довгими чорними шликами і боролися з більшовиками.
Тепер на їхню честь названа 72-га окрема механізована бригада. Адамова голова і девіз на шевроні запозичені в Чорних запорожців. Чорний трикутник символізує шлик. А колір щита обумовлений тим, що герб Білої Церкви, де і дислокується 72 бригада, червоний.
Для російських пропагандистів нарукавний знак 72-ої бригади став ще одним приводом для фантазій – вони побачили в ньому емблему дивізії СС "Мертва голова".

30-та механізована бригада імені князя Острозького 
Історики стверджують, що князь Костянтин Острозький провів 65 битв і лише три з них програв. Таким чином його називають не тільки гетьманом, політиком і меценатом, а й одним із найвидатніших полководців XVI століття. 
Після того, як у 1514 році у битві під Оршею цей полководець на чолі війська Великого князівства Литовського розбив московитів, його ім'я стало відомим усій Європі. 
Емблема бригади імені Костянтина Острозького – це стилізоване відображення печатки князів Острозьких. Червона частина щита тут символізує Волинь, що використовує саме цей колір на своєму гербі. А чорний – колір землі. 
Dei Gratia, або Божою милістю – цю складову частину титулів європейських монархів і правителів бригада зробила своїм девізом.

54-та механізована бригада імені Івана Мазепи 

Що спільного між нарукавним знаком 54-ої бригади, купюрою в десять гривень та Києво-Печерською Лаврою?
Емблема з шестикінцевою зіркою та півмісяцем. 
Саме вона була зображена на гербі гетьмана Івана Мазепи, який зробив свій внесок у розбудову української козацько-гетьманської держави. Їх можна розгледіти на 10-гривневій банкноті із зображенням гетьмана. Вона відновлена на північному фасаді Церкви Всіх Святих у Києво-Печерській Лаврі. А з минулого року – і на емблемі 54-ої бригади, яка у травні 2022 року отримала назву на його честь. 
Бригада взяла за девіз фразу про право шаблі авторства Мазепи. "Нехай вічна буде слава, Же през шаблі маєм права!" – писав він у своїй Думі.

57-ма мотопіхотна бригада імені Костя Гордієнка 

Символ на емблемі 57-ої бригади нагадує букву рунічного алфавіту. Проте насправді руни тут ні до чого. Це – наконечник стріли. Він є частиною герба Костя Гордієнка, кошового отамана Олешківської і Кам'янської січі (це землі сучасної Херсонщини), що свого часу об'єднав свої сили з Мазепою у війні проти Петра І. 
Тепер на землях, де колись керував козаками Гордієнко, базується бригада, що з 2019 року носить його ім'я. 
Гордієнко використав у своїй геральдиці шляхетський герб Несобя. Окрім стріли він має ще і зображення хвоста чорного орла. За легендою, в XI столітті перед однією з битв між чехами та поляками останні передбачили свою перемогу в ній, підстреливши хвіст чорного орла. Так і виник цей герб, частина якого за тисячу років опинилася на емблемі українських бійців.

93-тя механізована бригада "Холодний Яр" 

В цій чорно-білій емблемі поєдналися історія та сучасна література. ЯВ 1919 році на землях УНР у районі лісового урочища Холодний Яр на Черкащині утворилась Холодноярська республіка, що стала осередком спротиву радянській владі на Правобережній Україні. Вона проіснувала лише чотири роки – у 1922 році ЧК заманила її отаманів у пастку та захопила без жодного пострілу. 
В 2009 році побачив світ роман Василя Шкляра "Чорний ворон", за який автору присудили Шевченківську премію. Головний герой книги був списаний з командира Лебединського полку Холодноярської республіки Івана Черноусова, що мав псевдонім "Чорний Ворон". 
Військові 93-ої бригади обрали назву "Холодний Яр", хоча місце їхнього базування не на Черкащині, а в Дніпропетровській області. Проте селище міського типу, де вони дислоковані, має назву Черкаське. А самі військові пояснювали, що географічний принцип ні до чого, тому що легенда Холодного Яру важлива для кожного українця. 
Символом своєї бригади вони зробили чорного ворона – після роману Шкляра саме такі асоціації викликала Холодноярська республіка у масовій свідомості.

17-та танкова бригада імені Костянтина Пестушка 

Історія Холодноярської республіки знайшла відображення в найменуванні ще однієї бригади. 17-та танкова Криворізька бригада названа на честь Костянтина Пестушка – головного отамана Холодного Яру. 
Проте в центрі емблеми стоїть лицар. Танкові війська в своїй символіці використовують саме лицарську атрибутику. Наприклад, в емблемі 1-ої танкової Сіверської бригади зображений кінь у лицарських обладунках, а в емблемі 3-ої танкової Залізної бригади – лицарський шолом. 
Бо що таке нинішні танкові війська? Це наступники важкої кавалерії лицарського часу. 
Тло і облямівка щита виконані в основних кольорах герба Кривого Рогу та вказують на почесне найменування частини – Криворізька. А чорний трикутник нагадує чорний шлик на шапках бійців у дивізії Пестушка. До того ж чорний, як ми вказували раніше – традиційний колір танкових військ.

92-га механізована бригада імені Івана Сірка 

Кошовий отаман Запорозької Січі Іван Сірко – той самий персонаж картини Репіна "Запорожці пишуть листа турецькому султанові", який носить густі вуса, тримає в руках люльку і з хитрим прищуром дивиться кудись убік. 
На емблемі бригади, що названа на його честь, перехрещені не просто мушкети, а турецькі тюфекі – як символ боїв козаків під проводом Сірка проти Османської імперії. 
Частокол внизу щита – це частина фортеці, він символізує Запорозьку Січ. А жовтий і зелений кольори – основні на гербі Харківської області, де і базується 92-га бригада.

19-та ракетна бригада "Свята Варвара"

19-а ракетна бригада носить ім'я великомучениці Святої Варвари – покровительки ракетників і взагалі тих, хто має справу з вогнем. Проте на емблемі з'єднання зображений скорпіон. Чому? 
Річ у тім, що бригада була озброєна тактичними ракетними комплексами "Точка-У". Це зброя класу земля – земля. І їхня траєкторія польоту якраз нагадує хвіст скорпіона. 
А для більшого ефекту жало скорпіона перетворили на ракету, і тепер здається, що членистий хвіст скорпіона показує її шлях.
Щодо вогняного кольору щита – він, як ми писали раніше, притаманний саме артилеристам.
77-ма аеромобільна бригада  
Цю емблему Олексій Руденко називає результатом невдалого жарту.  
Все почалося з портвейну "777", що випускався ще з радянських часів. Для того, щоб відкрити і розпити його в під'їзді, не потрібний був штопор – пробку можна було вийняти, розігрівши шийку пляшки сірниками. Дешевий, міцний і неякісний – якийсь час він був доволі популярним і мав народну назву "Три сокири". 
Коли після повномасштабного вторгнення Україна отримала британсько-американські М777, про портвейн згадали, і високоефективні гаубиці стали називати так само, як радянську "бормотуху". Зв'язок сокир і сімок повернувся до загального вжитку. 
А влітку 2022 року почали формувати нову бригаду – з двома сімками у назві. "І коли з'являється 77-а бригада, їм жартома кажуть: "Ну, будете Дві сокири". Ха-ха-ха, посміялися", – розповідає Руденко. 
Але минув час, і виявилося, що сміх сміхом, а ця аналогія глибоко запала в думку військовослужбовців цієї бригади. Так на їхній емблемі з'явилися дві крилаті сокири.

13-та єгерська бригада 


Нарукавний знак 13-ої єгерської бригади називають притчею во язицех. Кордон між Україною та Білоруссю простягається більш ніж на тисячу кілометрів, переважно це ліси та болота. Єгерська бригада потрібна для боротьби з противником у лісовій та болотистій місцевості. Тож зрозумілі мотиви оленя та стріл на знаку цього військового з'єднання. 
Проте візуально – за поєднанням кольорів та зображенням – він суттєво відрізняється від інших шевронів. В них теж зустрічаються і зображення звірів, і зброя, але там вони мають войовничий характер, іноді надихаючий, і ніколи не депресивний. 
До того ж, на нарукавних знаках не пишуть назви бригад. Шеврон став винятком і в цьому.

3. Таємниці шевронів. Що розповідають про військових їхні нарукавні знаки: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/06/21/7407754/ 


4. Затверджено нарукавні емблеми для окремих бригадтероборони – АрміяInform (armyinform.com.ua).

5. Про затвердження Зразків знаків розрізнення для військовослужбовців та курсантів Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ НАКАЗ № 132.

6. Символи Українського флоту. Олексій Хлобистов (Севастополь), Михайло Слободянюк (Львів). Стаття на сайті "Миленне дерево".


7. Символіка і шеврони Військово-морських сил України. Форум Українського геральдичного товариства • Перегляд теми - Символіка кораблів ВМC України (uht.org.ua) 


Коментарі

 1. https://www.esri.com/en-us/industries/blog/articles/germanys-networked-soldiers-gain-a-collaborative-edge-with-shared-maps/

  Найновіші німецькі танки та транспортники військ щетиниться камерами та лазерними далекомірами, які показують дисплеї, щоб увесь екіпаж міг бачити 360-градусний огляд і вимірювання. Низка бортових удосконалень включає димові пускові установки, дрони для розширення перспективи та повністю цифрову архітектуру, яка дозволяє екіпажу миттєво міняти, хто контролює кожен датчик і систему зброї.

  Коли ці транспортні засоби знаходяться в русі, верхній люк блокується, блокуючи турель, тому член екіпажу не може висунути голову за межі транспортного засобу, щоб озирнутися. Натомість вони покладаються на датчики, а також на очі та вуха солдатів навколо них для ширшого усвідомлення ситуації під час роботи.

  Німецькі військові разом із виробником автомобілів і системним інтегратором Rheinmetall наполегливо працювали над модернізацією технологій, які солдати беруть у бій. Системний підхід об’єднує багато бойових систем для танків, боротьби, підтримки військ, управління боєм тощо. Спільний оперативний огляд поля бою на основі карти сприяє спільній боротьбі.

  Нова система керування боєм від Rheinmetall відображає відповідну тактичну інформацію на спільній карті для використання в навігації, оперативному плануванні, бойових діях і системах вищого ешелону. Він також інтегрується та з’єднується з іншими об’єктами на полі бою, щоб підтримувати командний підхід.

  «Вони використовують цифрові карти для всіх речей, для яких раніше використовувалися паперові карти, але тепер будь-хто може креслити на карті на своєму планшетному комп’ютері та миттєво ділитися тим, що хоче зробити», — сказав колишній солдат і системний інтегратор Rheinmetall. «Одна з великих відмінностей полягає в тому, що по радіо набагато тихіше, і менше плутанини щодо того, де ворог, де мої власні сили і що ми всі хочемо робити».

  Вивчення уроків із бою
  Такі системні інтегратори, як Rheinmetall, об’єднують програмні та апаратні компоненти для створення мережевих солдатських систем нового покоління. Замість того, щоб використовувати минулу власну платформу картографування для цього останнього проекту, команда Rheinmetall обрала інструменти географічної інформаційної системи (ГІС) від Esri, включаючи ArcGIS Runtime , для створення 2D і 3D картографічних програм, які працюють онлайн і офлайн.

  Останнім часом оцифровка старих систем прискорилася завдяки переходу від аналогових радіостанцій до цифрових радіостанцій, які забезпечують не лише голосовий зв’язок, але й цифровий обмін тактичною інформацією.

  «Я б сказав, що це великий стрибок вперед», – сказав інтегратор. «Це дає перевагу тому, хто де знаходиться на динамічному полі бою».

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

ДРОНИ-ГВИНТОКРИЛИ НА ЗАХИСТІ УКРАЇНИ

#Андрофаги

Ідіотократія: скільки років залишилося до перемоги дурості?